Vypovědět stavební spoření není jednoduché. Obecně ukončení nějakého finančního produktu může být složité, pokud k němu má dojít ještě před koncem smlouvy. Reálně zde hrozí, že zde přijdete o své úroky a o státní příspěvek, což je rozhodně škoda. I proto se vyplatí nad sjednáním každého produktu dobře přemýšlet, a pokud si nejste jisti, že vydržíte čekat třeba oněch 6 let, raději zvolit jiný produkt.

V tomto článku vám poradíme, jak podat výpověď u stavebního spoření, abyste přišli o co nejméně peněz. Pokud si ani tak nebudete vědět rady, určitě se obraťte na svou stavební spořitelnu nebo na nezávislého poradce, který se ve stavebním spoření vyzná. Ten vám jistě řekne, jaké kroky a kdy učinit.

Bez úroků a bez státního příspěvku

jak vypovědět stavební spořeníPokud se rozhodnete pro ukončení stavebního spoření dříve než za 6 let od uzavření smlouvy, bude na vás tento krok mít nemalé finanční dopady. Sice nepřijdete o peníze, které jste uložili do spořitelny, ztratíte ale veškerou státní podporu. Nejedná se ochuzení o příspěvek za poslední rok, ale za veškeré roky, které jste spořili. Vaše předčasná výpověď vás tak může obrat třeba i o 10 tisíc korun. Pokud tedy nejste vyloženě ve finanční tísni, stavební spoření zkuste nevypovídat a ještě v něm vydržet.

Nepříjemné pokuty a penále

Jelikož výpověď podáte předčasně, porušíte tak smlouvu a spořitelna bude mít nárok na pokutu, která se pohybuje od 0,5 % z cílové částky. Samozřejmě může být i vyšší, a to v závislosti na vybraném finančním produktu. Dalo by se tedy říci, že vyděláte pouze na úrocích stavebního spoření, a to opravdu minimum, jelikož se vám zkrátí o přidělenou pokutu. Někdy se dokonce může stát, že více zaplatíte, než vyděláte. I proto se vyplatí si každý produkt předem dobře prověřit.

Jak podat výpověď u stavebního spoření

Pokud se pro výpověď už rozhodnete, je většinou nutné domluvit si schůzku ve spořitelně a vše vyřídit osobně tam. Některé spořitelny nabízejí možnost i po internetu, kde je pro vás připraven formulář, který stačí vyplnit. Stavební spoření musíte vypovědět osobně – v případě dětí pak přes zákonného zástupce. Obvykle je stanovena výpovědní lhůta – například 3 měsíce – po kterých se vyplatí naspořené finanční prostředky.

Výpověď stavebního spoření v praxi

Podmínky pro výpověď či pro předčasné ukončení stavebního spoření se stále mění. Proto je určitě lepší čerpat informace přímo z oficiálních stránek spořitelny. V případě Českomoravské stavební spořitelny činí pokuta 0,5 % z cílové částky. Minimálně se však jedná o 1 000 Kč. Raiffeisen stavební spořitelna si bere 1 % z cílové částky a stejně tak i Modrá pyramida.

Podmínky pro výpověď jsou vždy specifické a dají se přizpůsobit i konkrétním možnostem každého klienta. Pokud si například nemůžete dovolit stavební spoření platit nebo potřebujete předčasně úvěr, nemusíte jej ještě vypovídat, zkuste se poradit i o jiných možnostech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>