Zřídili jste si stavební spoření, pravidelně spoříte a teď řešíte, jak si naspořené peníze vybrat? Můžete volit z několika možností. Ačkoliv je státní podpora velmi lákavá, myslete na to, že není do nekonečna a zhruba po 6 letech se váš produkt stává ne už tak výhodný, jak tomu bylo v jeho počátcích.

Pokud máte stavební spoření, můžete postupovat následujícím způsobem. Zaprvé začnete čerpat úvěr – pokud plánujete vlastní bydlení, je to jistě zajímavé řešení, které vám usnadní získání potřebných finančních prostředků. Další možností je výběr zůstatku na účtu stavebního spoření – který je však možný až za určitou dobu a zříkáte se jím možnosti úvěru. Spořit můžete i nadále do dosažení vaší cílové částky.

Jak rychle se čerpá stavební spoření

výběr peněz ze stavebního spořeníPokud jste se rozhodli, že je vhodná doba na výběr peněz ze stavebního spoření, se svou žádostí neotálejte. Musíte však splnit takzvanou vázací dobu. Ta by měla být uvedena ve smlouvě a udává, kdy přesně budete mít ke svým penězům přístup, aby váš výběr mohl proběhnout bez zbytečných sankcí a poplatků. Myslete také na to, že peníze ze stavebka musíte vybrat všechny. Nejedná se o žádný spořící účet, ze kterého byste vybrali jen část finančních prostředků. Zde je to buď všechno nebo nic.

Výběr po šesti letech i bez dosažení cílové částky

Peníze si po 6 letech můžete vybrat i s tím, že nedosáhnete na cílovou částku. Dosažení na cílovou částku začíná být ohromný mýtus. Mnoho lidí si myslí, že když nenaspoří všechny peníze, nemohou na spoření sáhnout. I tak se ale vyplatí si cílovou částku dobře promyslet, jelikož čím vyšší bude, tím více zaplatíte za smlouvu ke stavebku.

Pokud se rozhodnete dát výpověď ke stavebnímu spoření, připravte se na to, že peníze nebudete mít na bankovním účtě hned zítra. U většiny bank tento krok trvá zhruba 10 dní. Jsou některé, u kterých získáte peníze již do týdne, jinde třeba až za 20 dní. Během jednoho měsíce byste je ale rozhodně měli obdržet. Máte tak i dostatek času promyslet si jejich další použití. Jestliže uzavřete hned novou smlouvu o stavebním spoření, je možné, že spořitelna stihne tuto výplatu zrychlit. Tzv. rychlou výplatu nabízí například Raiffeisen stavební spořitelna.

Pozor na výběr před koncem vázací doby

Pokud jste se rozhodli, že peníze ze stavebka potřebujete ihned, určitě vám radíme zvolnit, pokud neuplynulo ještě 6 let od stavebního spoření. Vybrat je můžete dříve zdarma pouze tehdy, když to máte stanovené ve smlouvě. Pokud v ní žádné takové ujednání nevidíte, určitě vám doporučujeme setrvat, jinak přijdete o státní příspěvek a také budete muset zaplatit poměrně vysokou pokutu.

Zde většinou nemá ani smysl příliš se spořitelnou smlouvat. Byť mnohé z nich ke svým klientům prosazují individuální přístup. Jestliže máte dostatek finančních prostředků, určitě stavebko doplňte ještě jiným produktem, abyste v případě potřeby měli nějaké peníze k dispozici.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>