V případě ukončení stavební spoření je směrodatné, zda se jedná o ukončení, které proběhne na základě uplynutí doby, pro níž bylo spoření sjednáno, nebo zda se jedná o nečekanou výpověď. V prvním případě vašim úsporám žádné nebezpeční nehrozí. Ve druhém však počítejte s tím, že přijdete o státní podporu v nemalé výši, kvůli které jste si navíc i stavební spoření pravděpodobně zakládali.

V dnešním článku se zaměříme na ukončení či zrušení stavebního spoření, které může tak proběhnout hladce. Seznámíme vás s dalšími možnostmi, které se vám teď nabízejí – například jak využít tyto peníze na úvěr apod.

Jak ukončit smlouvu o stavebním spoření

zrušení stavebního spořeníKonec doby, po kterou jste peníze spořili, nutně neznamená i konec finančního produktu. V mnoha případech stavební spoření dále funguje a vy sami si tak musíte myslet na vybrání peněz. K ukončení smlouvy může dojít několika kroky – proběhne dohoda mezi vámi a stavební spořitelnou, podáte výpověď nebo třeba splatíte úvěr ze stavebního spoření. Výpověď tedy můžete podat i dříve, než uplyne 6 let spoření. Je to ale nevýhodné.

Výpověď po 6 letech stavebního spoření

Pokud jste spořili alespoň po dobu 6 let, máte ze zákona nárok na vyplacení naspořené částky se státním příspěvkem. Peníze od státu získáte za dobu, po kterou jste spořili. Dobré je na tuto skutečnost myslet již na začátku a správně si nastavit cílovou částku, abyste na stavebku zbytečně netratili, pokud budete i dále spořit. K výpovědi využijete speciální formulář. I pokud jste nedosáhli na cílovou částku, můžete spoření po 6 letech ukončit.

Vyplacení finančních prostředků nebo úvěr na nemovitost?

Název stavební spoření je u tohoto finančního produktu přece jen trochu zavádějící. Pokud totiž stavební spoření ukončíte po 6 letech, můžete si peníze nechat vyplatit na svůj účet a využít je neúčelově na cokoliv budete potřebovat. Jejich čerpání zde není vázáno nákupem nemovitosti nebo její výstavbou.

Proč se vyplatí úvěr na bydlení

Alternativní možností je čerpání úvěru ze stavebního spoření, kterým rovněž ukončíte své stavební spoření. Tento krok můžete podniknout již po dvou letech od uzavření své smlouvy. Podmínky jednotlivých spořitelen se zde rozcházejí a jsou tedy velmi specifické. Navíc je možné, že vám spořitelna při sjednání vyšla vstříc a máte je opravdu individuální.

Jestliže peníze vybíráte, přijdou na váš účet do 3 měsíců od obdržení žádosti. Pokud žádáte o úvěr, máte zde několik měsíců na to, abyste jej uzavřeli. Jakmile úvěr získáte, není možné již vyplácet státní podporu. Je ale možné uzavřít novou smlouvu o stavebním spoření a tu opět spojit se státní podporou.

Ukončení stavebního spoření tak rozhodně stojí za důkladné zvážení. Nejednejte zbytečně impulsivně a dobře si promyslete, jak se svými finančními prostředky naložíte, aby se vám to vyplatilo.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>