Stavební spoření je speciální spořící produkt, který se snad jako jediný spojuje se státní podporou. I proto je tak oblíbené. Zejména rodiče se svým dětem často rozhodnou založit stavebko, aby jim zajistili nějaké peníze do budoucna. V posledních letech se však státní podpora snížila a kdo ví, jak to s ní bude do budoucna.

V dnešním článku se dozvíte, kolik činí státní podpora a jak to udělat, abyste na ni získali nárok. Také se můžete podívat, jak to bylo se státní podporou dříve a zda vláda v této oblasti plánuje nějaké kroky do budoucna. Pokud nad stavebním spořením přemýšlíte, určitě se vyplatí tyto kroky sledovat, abyste zbytečně nevynaložili své peníze nebo úsilí.

Aktuální výše státní podpory

státní podpora u stavebního spořeníPříspěvek ve výši 2 000 Kč

Aktuální výše státní podpory u stavebního spoření činí 2 000 Kč. Není to sice mnoho, na druhou stranu na jiném spořícím produktu rozhodně více peněz nezískáte. Částka 2 000 Kč se počítá na jednoho účastníka stavebního spoření, který musí splnit speciální podmínky, aby na tuto podporu dosáhl. Abyste mohli využít celých 2 000 Kč, musíte ročně naspořit alespoň 20 000 Kč. To znamená, že je dobře potřeba správně nastavit i cílovou částku stavebního spoření a jeho délku. V prvním roce, co spoříte, je potřeba vynaložit celou finanční částku. Ve druhém roce vám již vzniknou nějaké úroky, takže ty se do ročního objemu 20 000 Kč dopočítají.

Jednorázové nebo průběžné placení

Abyste na takovou státní podporu dosáhli, není nutné peníze posílat průběžně. Můžete je vložit i jednorázově, což je pro mnoho lidí jednodušší. Snadno tak získáte maximum. Stavební spoření si můžete uzavřít na libovolně dlouhou dobu, skutečně efektivní však je, pokud se uzavře jen na 6 let. Pokud bude uzavřeno déle, bude se snižovat jeho efektivita.

Stavební spoření a státní podpora v minulých letech

Stavební podpora postupně klesala až na zmíněnou částku 2 000 Kč. Byly doby, kdy podpora dosahovala 4 500 nebo 3 000 Kč. Na smlouvy do roku 2003 činila až 25 % a po něm 15 %. Současných pár procent je dnes proti těmto desetinám opravdu zanedbatelných. Od roku 2011 vláda však příspěvky na stavební spoření výrazně omezila. Příspěvek 2 000 Kč se tak vztáhl i na starší smlouvy, které byly uzavřené po roce 2003. Dnes se výše úspory odvíjí od částky 20 000 Kč, dříve to bylo pouze 18 000 Kč.

Vývoj stavebního spoření do budoucna

Jelikož od roku 2015 budou moci stavební spoření nabízet i banky, je možné, že zájem o tento finanční produkt bude růst a jeho podmínky budou i o něco výhodnější než teď. Vyšší konkurence se může odrazit v nižších úrokových sazbách u úvěrů – která už teď téměř nemají kam klesat. Do budoucna se tedy s tímto produktem určitě počítá. Nemusíte mít obavy, že pokud si ho teď uzavřete, stane se pro vás v dalších letech nevýhodné. Státní podpora se sice může snížit, i tak se ale pravděpodobně nadále bude jednat o velmi zajímavý spořící produkt, který lze zkombinovat s úvěrem na bydlení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>