Dědictví v případě stavebního spoření je v současnosti diskutovaným tématem. I do něj totiž zasáhl nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost od roku 2014. Pokud spoříte své peníze, mělo by vás zajímat, co se s nimi stane v případě vaší smrti. Stejně tak pokud má někdo z vašich blízkých stavebko, je dobré vědět, jak se bude postupovat, pokud se mu něco stane.

To vše se dozvíte v našem dalším článku, který se na stavební spoření z pohledu dědického řízení blíže zaměřuje. Dozvíte se, jak vše funguje nyní a jak to bylo do roku 2014. Dědictví stavebního spoření vůbec není komplikované. Je však určitě dobré být v obraze. Navíc všechny důležité informace snáze pochytíte z našeho článku než ze zákona.

Srovnání dříve a nyní

stavební spoření a dědictvíV minulých letech byl dědicem stavebního spoření pozůstalý. Dědil tedy manžel nebo manželka zesnulého a měl možnost pokračovat ve spoření. V roce 2014 však nastala velká změna. Stavební spoření totiž smrtí klienta zaniká, to znamená, že jeho zůstatek je nyní předmětem dědického řízení. Manžel ani manželka ve spoření nemohou pokračovat. Mají však nárok na výplatu nejen uspořené částky, ale také na státní podporu, která vznikla i v tom roce, v němž klient stavební spořitelny zemřel. V tomto posledním roce se zde počítá poměrová část, což je fér ke klientovi i ke stavební spořitelně. Pozor ale, pokud ze stavebního spoření plynou nějaké dluhy, tak i ty jsou nově předmětem dědického řízení.

Závěť nebo dědictví ze zákona

Pokud si sepíšete závěť, můžete určit, kdo vaše naspořené peníze zdědí. Jestliže závěť nesepíšete, dědí manžel/manželka a děti stejným dílem. Když byste chtěli své peníze odkázat třeba sourozencům, vnoučatům nebo jiným členům rodiny či partnerům, se kterými nejste oddáni, máte možnost právě v závěti.

Jak pokračuje stavební spoření od roku 2014

Právě dědictví je jednou z největších změn, která se stavebního spoření dotkla. Jiné výrazné změny se nekonají. Všechny klienty stavebních spořitelen jistě potěší, že výše státní podpory i v letošním roce zůstává stejná jako dříve.

Je výhodnější nový nebo starý přístup v případě dědictví stavebního spoření?

Ani jeden přístup není zcela špatný. Výhodnější však pravděpodobně bylo mít příležitost ve stavebním spoření pokračovat. K tomu, abyste získali úvěr, potřebujete spořit alespoň po dva roky. To znamená, že i zděděné stavební spoření se k takovému účelu dalo využít. Zatímco dnes se peníze musí vyplatit a ve spoření již nelze pokračovat. Někdo by mohl namítnout, že jde založit produkt nový – zde je však problém s úvěrem, pokud byste ho potřebovali okamžitě. Výhodu můžeme však vidět v tom, že nyní naše úspory mají možnost zdědit děti. Pokud spolu tedy manželé příliš nevychází, tak ten druhý po smrti prvního dostane jen poměrnou část. Dříve obdržel veškeré prostředky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>