S touto daní se můžete setkat v mnoha oblastech. Jedná se o zvláštní sazbu daně, která funguje od roku 2008. Její výše je 15 % a uplatňuje se přímo u zdroje. To znamená, že pokud se něco daní srážkově, nemusíte již podávat daňové přiznání. Daň platí ten, kdo poskytuje příjem. Tato daň je sice jednoduchá, ne vždy však výhodná.

Se srážkovou daní se můžete setkat na mnoha místech. Na to, jaké příjmy se ní daní se zaměříme v tomto článku, ve kterém také zjistíte rozdíl mezi srážkovou a zálohově placenou daní, nebo jaký dopad má srážková daň na stavební spoření. Patnáctiprocentní odvod může i výrazně zatížit plánované příjmy v případě, že jste nevěděli o zahrnutí tohoto zdanění.

Nejdůležitější příjmy daněné srážkovou daní

srážková daň u stavebního spořeníMezi hlavní příjmy, které se takto daní, bychom chtěli zmínit dividendy a úroky z dluhopisů, příjmy z autorských honorářů do 7 000 Kč, úroky z vkladů, penzijní připojištění se státním příspěvkem (vyjma příspěvku), plnění ze soukromého životního pojištění, mzdu v rámci vedlejšího příjmu do 5 000 Kč, příjmy z výher v loteriích a z veřejných soutěží, podíly na zisku u družstev a z účasti v obchodních společnostech nebo podíly na likvidačních zůstatcích.

Srážková daň u stavebního spoření

Situace v roce 2010

V případě stavebního spoření se týkalo zdanění roku 2010, po kterém proběhlo výrazné snížení státní podpory. V roce 2010 se uplatnila srážková daň ve výši 50 % na státní příspěvek. Zdanění probíhalo zpětně a bylo jednorázové. V další letech se žádné nekonalo. Jelikož byla od roku 2011 snížena podpora pouze na částku 2 000 Kč, a to u všech smluv na stavební spoření, nemá příliš význam nějaké danění. V současnosti se tedy státní příspěvek nedaní.

Situace v současnosti

I tak ale srážková daň zůstala ponechána. Od roku 2011 se promítá do zdanění tehdy, když se rozhodnete vybrat veškeré své prostředky. Podobnému zdanění podléhají také termínované vklady nebo penzijní připojištění. Daní se tedy zisky, které vznikly po roce 2011. Žádný produkt na finančním trhu není dokonalý a samozřejmě tedy i stavební spoření má své mouchy. Přesto se ale řadí k nejvýhodnějším spořícím produktům vůbec. Navíc vám i pomůže s financováním vašeho budoucího bydlení stejně jako třeba hypoteční úvěr. A ten také rozhodně není zadarmo.

Zálohová nebo srážková daň

Rozdíl mezi zálohovou a srážkovou daní je celkem zásadní. Pokud je totiž daň stržena srážkově, není už možné její vrácení. Jestliže si ale platíte zálohy, je možné na konci roku provést jejich vyúčtování a třeba i dostat něco od finančního úřadu zpět.

Příjmy z pracovní činnosti

Zde mluvíme především o příjmech z různých dohod a pracovních smluv. Například student, který si přivydělává brigádně, má určitě lepší platit daň zálohově, jelikož studuje a peníze mu finanční úřad vrátí. Pro tyto případy se v praxi podepisuje Prohlášení k dani z příjmů fyzických osob. Je však mnoho oblastí, kde srážkovou daň neobejdete a své příjmy zdanit musíte. Jednou z nich je i zmíněné stavební spoření.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>