Dalším pojmem, se kterým vás seznámíme, bude častěji stále zmiňovaný „spoludlužník“. O koho se jedná? Kdo může jako spoludlužník figurovat? A může tato osoba při splácení nějak výrazně pomoci? Spoludlužník je vlastně něco jako ručitel, který ručí za vaše dluhy. K bance, spořitelně nebo i k jinému věřiteli má stejné povinnosti jako samotný dlužník. Na povinnosti splatit dluh se tedy podílí až stoprocentně.

Spoludlužník se často označuje i jinými termíny, které však často neodpovídají skutečnosti. Již jste si mohli přečíst o ručiteli – ten ale ručí za závazky dlužníka tehdy, když dlužník nesplácí. Dalším možným termínem je přistupitel, který se využívá při nedostatečné bonitě žadatele o úvěr. S touto osobou se můžete setkat snad u všech typů úvěrů, nejčastěji však u úvěrů ze stavebního spoření a hypoték na financování bydlení.

Kdo může být spoludlužníkem

spoludlužníkSpoludlužníkem by měla být pouze osoba, která je starší 18 let. Většinou se jedná o člověka, který je nějak blízký dlužníkovi. Je to tedy manžel/manželka, partner/partnerka, rodiče nebo dobří přátelé – ti ale v minimech případů a rozhodně jim to ani nijak nedoporučujeme. Spoludlužník se dá využít nejen u úvěru na nemovitosti. Často se používá i pro zajištění různých spotřebitelských půjček, kterými se financují movité věci – nákup osobní automobilu, vybavení do domácnosti apod.

Povinnosti spoludlužníka

Komplikace při žádosti o úvěr

Být spoludlužníkem není jednoduché. I když teď sami nemáte žádné závazky, nikdy nevíte, kdy vy sami budete potřebovat úvěr. V takovém případě vám může spoludlužnictví značně zkomplikovat situaci. Sice můžete být u mnoha bank ze smlouvy vyloučeni, ne vždy je to ale možné kvůli nedostatečné bonitě dlužníka.

Společné vlastnictví nemovitosti

Spoludlužník by si měl svůj závazek dobře promyslet především tehdy, když tímto krokem nic nezíská. Pokud manželé kupují společně byt, může být jeden z nich spoludlužníkem a byt bude patřit oběma. Jestliže však spoludlužník nemá co získat – byt je pouze na dlužníka – riskuje, že pro svou dobrou vůli bude tratit a dostane se do problémové situace.

Splacení dluhu společně a nerozdílně

Spoludlužníci tedy mají povinnost plnit svůj dluh společně a nerozdílně. Oba spoludlužníci se tedy zavazují, že splatí celý úvěr. Věřitel si můžete vybrat jakéhokoliv z nich pro vymáhání dlužné částky. Neexistuje žádné opatření, kdy by se preferoval například první spoludlužník. Jakmile je závazek uhrazen, věřitel již nemá právo vyžadovat splacení dluhu po dalších dlužnících.

Počet spoludlužníků

To, kolik spoludlužníků může být, závisí na bance či na stavební spořitelně. Většinou je jejich počet omezen – například na 2, 3 nebo 4 osoby. Pokud jeden ze spoludlužníků závazek uhradí, tak dluh zaniká. Je jedno, zda se budou ostatní na výdajích podílet či nikoliv. Práva a povinnosti jsou tedy u spoludlužníka stejné jako u dlužníka. Pokud tedy máte být v roli spoludlužníka, doporučujeme vám dobře si promyslet, zda je to pro vás výhodné.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>