Úvěry ze stavebního spoření se stejně jako hypoteční úvěry dají refinancovat. Není na tom nic složitého a dalo by se říci, že teď, když jsou úrokové sazby stále na svém minimu, je na to ideální doba. Jedná se o populární krok, ke kterému se rozhodne přistoupit celá řada domácnosti, co si tento výhodný úvěr sjednala.

V tomto článku vás seznámíme s tím, jaké možnosti se vám při refinancování stavebka nabízejí. Dozvíte se zda vůbec, jak je to možné nebo kdy je na refinancování ideální doba. K refinancování jakéhokoliv úvěr se obecně přistupuje, když nejste spokojeni s podmínkami současného úvěru. Nahradíte ho tedy úvěrem novým, který je pro vás výhodnější a zajímavější.

Pevná úroková sazba není komplikace

jak refinancovat úvěr ze stavebního spořeníÚroková sazba u úvěru ze stavebního spoření je pevná – neměnná. To znamená, že pokud se začnou úrokové sazby snižovat, může se pro vás stát nevýhodnou. Aktuálně panuje období nízkých úrokových sazeb, pokud jste si tedy sjednali svůj úvěr již před několika lety, není divu, že vám teď připadá nevýhodný. Řešením je zde refinancování, které může vrátit desítky až stovky tisíc korun zpět do vaší kapsy. Jelikož je možné úvěr ze stavebního spoření kdykoliv splatit, nemusíte otálet a výhodnější podmínky si můžete sjednat hned zítra.

Jaké výhody můžete refinancováním získat

Nižší úrokovou sazbu

Většina lidí refinancuje svůj úvěr kvůli nižší úrokové sazbě. Ta ale není hlavním parametrem, na který byste měli brát zřetel. Zaměřte se na RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, ze které hned poznáte, zda je nabízený úvěr výhodnější. Tato sazba totiž zohlední nejen úroky, ale také různé poplatky, které jsou s vaším úvěrem spojeny.

Další úpravy ve smlouvě

Svůj úvěr můžete při refinancování rozložit na libovolný počet let, často nepotřebujete žádný počáteční vklad, můžete udělat mimořádnou splátku nebo se naopak rozhodnout pro jeho navýšení. Nechte si sestavit několik konkurenčních nabídek a uvidíte, která bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce. Pokud si nejste jisti poskytovatelem úvěru nebo produktem, vyplatí se obrátit na poradce, který vám pomůže vybrat ideální úvěr na míru vašim potřebám.

Pozor na pokuty a penále

Když budete chtít změnit stavební spořitelnu, můžete narazit se smlouvou, ve které jsou napsaná ustanovení, která vám neumožní od ní snadno odejít. Proto je dobré nastavit si flexibilní podmínky hned při jejím podpisu. Pokud jste tuto část podcenili, nevadí, pokuste se teď najít vhodnou dobu na odchod a spočítejte si, jaký krok se vám vyplatí udělat.

Kombinace hypotéky a stavebního spoření

Hypoteční úvěr dnes bez obav můžete zkombinovat se stavebním spořením. Například ním uhradíte část kupní ceny nemovitosti, použijete ho v době končící fixace hypotéky nebo jím budete refinancovat svou hypotéku. V tomto případě je opět potřeba setrvat do konce fixace a poté využít překlenovací úvěr ze stavebního spoření – získáte tak výhody, které právě stavební spoření v porovnání s hypotékou nabízí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>