Cílová částka dokáže velmi ovlivnit výhodnost finančního produktu, jakým je stavební spoření. Je sice jenom na vás, jak vysokou si ji stanovíte. Určitě je však dobré ji nějak optimalizovat, abyste ze spoření získali opravdu maximum. Každý rok je potřeba zaplatit zhruba 20 000 Kč. Jedině tak dosáhnete na státní příspěvek ve výši 2 000 Kč ročně. Pokud zaplatíte méně, příspěvek bude nižší a vy své spoření nebudete využívat efektivně.

Zajímá vás, co se děje se stavebním spořením, když dosáhnete cílové částky? Jak postupovat v momentě, kdy je tato částka překročena? Zda si stavebko nechat vyplatit nebo jestli platit dál? Na tyto otázky se zaměříme v tomto článku. Dozvíte se zde možná úskalí přespoření a také zjistíte, jak stavební spořitelny v této době postupují.

Délka spoření ovlivní jeho efektivnost

přespoření cílové částkyAčkoliv vám někteří finanční poradci dlouhé stavební spoření doporučí, nenechte se napálit. Tento produkt je nejvýhodnější, když je uzavřený na 6 let. Čím déle potom spoříte, tím nižší je průměrné zhodnocení vašich finančních prostředků. Zároveň vás také čeká vyšší poplatek, který musíte vynaložit při sjednání smlouvy na stavební spoření.

Státní příspěvek se pojí pouze s vklady do 6 let. Poté se již nevyplácí a vy tak spoříte jen s úrokem stavební spořitelny, který je však často nižší než u jiných alternativních produktů.

Přespoření stavebka

Pokud se však i za těchto podmínek rozhodnete využívat stavební spoření dlouhodobě, nikdo vám bránit nebude. Někteří klienti tak činí a spoří neustále, až jim začne hrozit, že svou cílovou částku přespoří. Aby k tomu nedošlo, můžete si ji zvýšit. S jejím navýšením je však spojen poplatek, který tvoří třeba i 1 % z onoho navýšení. Zároveň se mohou změnit i celkové podmínky stavebka, obzvlášť když produkt platný před pár lety dnes již neexistuje.

Ani navýšení cílové částky se nemusí vyplatit

Někdo by mohl říci, že je lepší cílovou částku nenavyšovat a prostě spořit dál, byť vaše úspory budou vyšší. V tomto případě však může zareagovat spořitelna a vaši smlouvu vypovědět, vrátit vám peníze, které jste poslali nebo částku navýšit a strhnout si již zmíněný poplatek za navýšení. Měla by však postupovat tak, aby byla v souladu s uzavřenou smlouvou a se Všeobecnými obchodními podmínkami.

Individuální reakce ze strany stavební spořitelny

Každá stavební spořitelna reaguje jinak. Je to opravdu individuální. Vy v případě přespoření máte samozřejmě možnost jej vypovědět. Většina pojišťoven vám sice vrátí celou platbu – pokud se tak například stane z vaší nepozornosti, je to dobré – žádné úroky se však nepřipíší, takže je to stejné, jako byste měli peníze uložené doma ve svém šuplíku. Pokud se tedy stane a vy začnete přespořovat, je vhodné produkt ukončit, vybrat peníze a porozhlédnout se po nějakém jiném, třeba i výhodnějším, spoření.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>