Mnoho lidí vám řekne, že je stavební spoření nevýhodné nebo zbytečné. Pokud se s takovým názorem setkáte, chtějte vždy vědět, z jakého důvodu ho tito lidé zastávají. Kvůli snížení státní podpory začalo mnoho z nás na stavebko nadávat, aniž by si uvědomilo, že se stále jedná o velmi zajímavý produkt, který má jen malou konkurenci.

V tomto článku se zaměříme na nevýhody stavebního spoření. Ačkoliv jich je málo, určitě bychom nějaké našli. Mnoho lidí zvažuje, jestli vůbec peníze do stavebka investovat. I navzdory svým záporům se jedná o opravdu zajímavý finanční produkt. Vyššího zhodnocení svým finančních prostředků, navíc téměř bez rizika, pravděpodobně nedosáhnete.

Hlavní nevýhody stavebního spoření

nevýhody stavebního spořeníDlouhý horizont pro spoření

Jestliže hledáte produkt, který vaše úspory zhodnotí za rok či dva, stavební spoření pro vás není ideální. K maximálnímu zhodnocení zde dochází za 6 let. Jiná doba už není efektivní a z pohledu spoření je možné najít i podobně zajímavé nebo zajímavější produkty. A uznejme, že 6 let není málo.

I proto stavebko často zakládají rodiče svým dětem, jelikož vědí, že peníze nebudou v dohledné budoucnosti potřebovat. Zde je i možné rozložit spoření do více let, což tolik nezatíží váš rozpočet a vašim dětem to pak nabídne úspory i možnost čerpání úvěru.

Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?

Byly doby, kdy úvěr ze stavebka byl velmi výhodný v porovnání s hypotékou. Ty jsou už však pryč. Úroky jsou na srovnatelné úrovni a je tedy jedno, kde si úvěr na bydlení zajistíte. V případě stavebního spoření jste ale přece jen trochu limitovaní. Musíte totiž čerpat úvěr u konkrétní spořitelny, u které si ukládáte své prostředky – nemůžete jít jinam. V případě hypotéky se vám nabízí celá řada atraktivních možností. Navíc zde můžete získat více konkurenčních nabídek a tím i zatlačit na cenu svého úvěru.

Není výhodné pro dlouhodobé spoření

Pro samotné spoření bez státního příspěvku není toto spoření až ta výhodné, jelikož na něm získáte jen minimální úroky. Pokud tedy chcete dlouhodobě a průběžně spořit, odvádět každý měsíc pár korun a k těm mít libovolný přístup, zvolte si spíše spořící účet, se kterým můžete pravidelně manipulovat. Úrok za spoření je dnes běžně třeba jen 1 % – ano, některé spořící účty mají méně, ale najdou se na našem trhu i mnohem zajímavější nabídky.

Výběr jen celé částky

Jakmile se rozhodnete, že stavební spoření vyberete, musíte vybrat celou částku. Samozřejmostí je výběr až po uplynutí doby, na kterou bylo spoření sjednáno. Jinak byste přišli o státní podporu. Nemůžete vybrat část peněz, nějaké tam nechat a dále spořit. Takto stavební spoření nefunguje.

Nepříjemné poplatky

Jako jeden z mála spořících produktů, stavební spoření není bez poplatku. Platíte zde za jeho sjednání a také za vedení. Jedná se o nepříjemné poplatky, které mnoha lidem jenom z principu vadí. Finanční poradci zde často mají vidinu vysoké provize, takže vás donutí spoření sjednat na příliš velkou cílovou částku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>