Na finančním trhu se nabízí celá škála zajímavých spořících produktů. Jedním z nich je i stavební spoření, které představuje báječnou alternativu ke spořícím účtům, termínovaným vkladům nebo ke vkladním knížkám. Nabízí poměrně nízké riziko a možnost příznivého zhodnocení vašich finančních prostředků. Navíc se přes něj dá pohodlně čerpat i úvěr na bydlení.

Řešíte, jaké stavební spoření si vybrat? Pro jakou spořitelnu se rozhodnout a vůbec jakým způsobem spořit? Na tyto otázky se pokusíme najít odpovědi na následujících řádících. V současnosti mohou stavebko poskytovat pouze spořitelny. Plánuje se však, že se na tento trh vpustí i banky. A ty mohou výrazně zamíchat kartami.

Varianty stavebního spoření

výběr stavebního spořeníCelkem fungují tři varianty stavebního spoření. Jedná se o rychlou variantu, standardní variantu a pomalou variantu. Každá z nich má své výhody a najde si své zastánce. Je báječné, že i u takového produktu si můžete vybrat, co vám vyhovuje.

Rychlá varianta stavebního spoření

První zmíněná – rychlá varianta – vám umožní rychle získat úvěr ze stavebního spoření. Tato varianta je vhodná pro ty, kteří chtějí přes stavebko zafinancovat své bydlení. Jelikož to má stavební spoření i v názvu, je to častý způsob ze strany klientů. Při spoření se odvádějí vyšší splátky s vyšším hodnotícím faktorem. Díky tomu vy rychleji dosáhnete na potřebný úvěr. Splátka úvěru je zde o něco vyšší, na druhou stranu je zase rychleji splacený a celkově tedy i výhodnější.

Standardní a pomalá varianta

Standardní a pomalá varianta jsou pak založeny na podobném principu. Standardní se vyplatí klientům stavebních spořitelen, kteří chtějí spořit, ale připouštějí i možnost získání úvěru – nejsou si ještě jisti, zda jej budou potřebovat. Pomalá varianta je vhodná spíše na dlouhodobější spoření nebo na úvěr v budoucnu.

Spoření je ve všech případech výhodné a ve všech také vzniká nárok na úvěr ze stavebního spoření, a to maximálně po dvou letech spoření.

Jak najít ten nejvhodnější produkt

Výběr stavebního spoření je potřeba přizpůsobit mnoha aspektům. V první řadě se jedná o úrok (státní příspěvek je všude stejný) v kombinaci s poplatky, které je potřeba u konkrétní spořitelny zaplatit. Zde najdete na internetu zajímavé tabulky, které produkty srovnávají. Vždy se snažte najít aktuální informace, jelikož podmínky stavebního spoření se běžně mění i v průběhu jednoho roku.

Zda dáte přednost stavebku od Lišky nebo od Buřinky je jen na vás. Myslete však na to, že musíte odvádět své splátky efektivně, abyste čerpali maximální podporu. Pro mnoho lidí je důležitý nejen úrok, který dostanou, ale také celkový přístup spořitelny. Mohou se tak do výběru stavebka promítnout i aspekty, jako je přátelské prostředí ve spořitelně, informovanost zaměstnanců nebo možnost řešení po telefonu či e-mailem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>