Doba stavebního spoření se nijak neomezuje. I tak ale doporučujeme věnovat jejímu nastavení pozornost. Celkově byste si měli tento spořící produkt dobře nastavit, aby pro vás byl co nejefektivnější. Délka stavebního spoření může být 3 roky, 6 let nebo třeba i 9 let. Některé spořitelny ji nabízejí volitelnou, jiné mají pevně stanové roky, po kterých můžete své stavebko bez problémů ukončit.

V tomto příspěvku se tedy zaměříme na dobu – délku stavebního spoření. Poradíme vám, jak si ji nastavit, aby pro vás byla co nejvýhodnější, a jak vyřešit situaci, když na ni zapomenete a překročíte ji – ani to totiž není vůbec neobvyklé. Délku je vhodné přizpůsobit mnoha aspektům včetně toho, zda v budoucnu plánujete žádat o úvěr na bydlení.

Minimální délka stavebního spoření

délka stavebního spořeníMinimální délka stavebního spoření nikde přesně stanovena není. Je však dáno, že k efektivnímu zhodnocení dochází za 72 měsíců, tedy za 6 let. U starších smluv to bylo za 60 měsíců od data uzavření, tedy za 5 let. Stavební spořitelna vám většinou sama nabídne minimální dobu, po kterou můžete zhodnocovat své úspory.

Například u Lišky máte možnost spořit 4 roky, 6 let nebo 9 let a na oficiálních webových stránkách najdete i porovnání úrokových sazeb. V porovnání se 6 roky jsou 4 roky méně výnosné. Jestliže ale víte, že své peníze za takovou dobu budete potřebovat, je určitě lepší se na ní rovnou domluvit. Pokud byste stavebko vypověděli dříve, platili byste nepříjemnou pokutu.

Maximální délka stavebního spoření

Spořit můžete i desítky let – to vám však spíše nedoporučujeme. Ano, pokud byste rádi v budoucnu čerpali úvěr, můžete peníze na stavební spoření odvádět klidně i oněch 9 let. Váš výnos sice bude o něco nižší než v případě šestiletého spoření, budete mít ale šanci získat úvěr. Když budete spořit 6 let a peníze hned vyberete, úvěr později už nezískáte.

Můžete si uzavřít smlouvu na 6 let, ale během nich by nemělo být dosaženo vaší cílové částky, jinak vám hrozí nepříjemné poplatky za její nevyšování v případě, že budete chtít déle spořit.

Co dělat při překročení doby spoření

Jestliže jste dosáhli požadované délky svého stavebka, peníze si můžete vybrat. I když má toto spoření v názvu „stavební“, určitě vás potěší, že finanční prostředky můžete využít, na cokoliv jen budete chtít. Tento název je odvozen ze skutečnosti, že se přes stavební spoření poskytuje úvěr na bydlení.

Když chcete vybrat peníze

Pokud ale o úvěr mít zájem nebudete, nikdo vás nebude nutit, abyste využili své peníze na investici do nemovitosti. Pokud jste tedy nedosáhli cílové částky, můžete i klidně dál spořit. Jen myslete na to, že to není tak efektivní. Finanční trh nabízí celou škálu zajímavých produktů a po poradě s finančním specialistou byste třeba našli i vhodnější produkt pro vaše úspory.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>