Pod pojmem anuita můžeme rozumět splátku úvěru, která zahrnuje úrok i jistinu. Anuita se běžně označuje synonymem anuitní splátka.  Ve starší literatuře se také můžete setkat s termíny annuita nebo ročina, slovo anuita je odvozeno z latinského annuus.

Anuitní splátky jsou běžné jak u úvěrů ze stavebního spoření, tak i u hypoték a dalších úvěrových produktů. Představují zajímavou alternativu k progresivnímu a degresivnímu splácení. Podívejte se, jakými parametry se anuita vyznačuje, nebo zda se taková splátka u úvěru vyplatí. V našem článku si také uvedeme příklady z praxe, abyste lépe porozuměli této problematice.

Části anuitní splátky

Úrok a úmor

anuitní splátkaJak jsme si již řekli, anuitní splátku úvěru tvoří úrok a jistina. Jistina se zde rovná úmoru a představuje samotnou splátku peněz, které jste si za určitých podmínek vypůjčili. Úrok je cenou za vypůjčení peněz a odměnou, kterou obdrží váš věřitel.

Pokud je u úvěru sjednaná pevná a neměnná úroková sazba, tak výše anuitní splátky zůstává stále stejná. Pouze v rámci ní se mění poměr úmoru a úroku. Zpočátku platíte vyšší částku na úrok a ten se později snižuje. U úmoru to je přesně naopak – nejprve platíte méně jistiny, poté více. Rozložení tohoto poměru je závislé také na čase, ve kterém svůj úvěr splácíte. V případě stavebního spoření se jedná o desítky let.

Výhody anuity

Anuitní splátky přináší jednu velkou výhodu. Jelikož jsou pevně stanovené, dá se s nimi počítat v rodinném rozpočtu a nestane se tedy, že byste zčistajasna měli příští měsíc platit výrazně více peněz. Snadno je tak zahrnete do svých výdajů. Pro mnoho lidí je taková jistota mnohem lepší než splátka, která se jim bude v průběhu času měnit, byť na ni třeba mohou i ušetřit.

Snadné plánování

Anuitní splátky vynikají svou jednoduchostí a přehledností. Na tuto splátku si můžete zadat trvalý platební příkaz a bez problémů ji odvádět ke konkrétnímu datu. Vždy navíc budete přesně vědět, kolik vám zbude na účtě peněz. U variabilní splátky je nutné nastavit inkaso a kolik si věřitel – banka strhne, může být vždy malým překvapením.

Anuitní splátka a fixace úrokové sazby

Jestliže je úroková sazba variabilní – může se měnit – nemůžeme hovořit o anuitních neboli konstantních splátkách. Stavební spoření má často nastavené pevnou úrokovou sazbu od začátku až do konce. Pokud zvolíte k financování své nemovitosti například hypoteční úvěr, bude se vám úrok fixovat na určitou dobu. Během ní platíte anuitní splátky. Poté se splátky změní a vy opět platíte konstantně.

Anuita v praxi

Můžeme předpokládat úvěr ze stavebního spoření, který se sjedná například na výši 1 000 000 Kč, na dobu 15 let a s úrokem 5 % p.a. Roční anuitní splátka po celou dobu splácení úvěru činí 96 342 Kč, pouze se v ní mění poměr úroku a úmoru. Zatímco v prvních pěti letech splácení bude výše úroku mezi 40 000 až 50 000 Kč ročně, v posledním roce zaplatíte na úrocích jen necelých 5 000 Kč. Anuita se vyplatí každému, kdo má v životě rád jistoty. To, jak skutečně byla výhodná, se dá dopočítat až zpětně, jelikož nikdo přesně nemůže předpovědět vývoj úrokových sazeb.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>